Dobór sprzętu zimowego - porady
KASK
Bardzo istotnym wyposażeniem narciarza i snowboardzisty jest niewątpliwie kask. Powinni go używać zarówno doświadczeni, jak i rozpoczynający swoją przygodę z białym szaleństwem.
31.12.2011 roku wprowadzono nakaz jazdy na nartach i snowboardzie w kasku dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia.
Aby kask spełniał swoją rolę musi być odpowiednio dobrany. Nie może być ani za mały i uwierać w głowę, ani za duży
i obijać się o nią. W związku z czym proponujemy kupować kask idealnie dopasowany do głowy lub do głowy, na którą ubieramy kominiarkę. Zatem to kask musimy dobrać do wielkości głowy.
 
Jak zmierzyć rozmiar głowy? Najlepiej dokonać tego metrem krawieckim lub jeśli nie mamy takiego pod ręką zwykłym sznurkiem. Obwód głowy mierzymy centymetr nad brwiami dookoła głowy w najszerszym miejscu. Wartość, która nam wyjdzie będzie odpowiednikiem rozmiaru na metce kasku.
Kiedy wybraliśmy już kask należy sprawdzić jak leży na głowie.
+ Kask nie powinien być luźny.
+ Kask nie powinien uwierać w żadnym miejscu.
+ Po zapięciu paska pod brodą powinniśmy swobodnie mówić.
+ Przy poruszaniu zapiętym kaskiem nie powinien on zasłaniać nam oczu i dotykać kantem naszego karku.
+ Pasek pod brodą nie może uciskać i powinien być wyścielony miękkim materiałem.
Pojawiają się również kaski z regulacją. Są one pośrednim rozwiązaniem.
Nie zakładamy kasku na czapkę. Do tego celu powinniśmy posłużyć się kominiarką.
Kolor kasku nie jest istotny dla bezpieczeństwa i ma jedynie wymiar stricte estetyczny :)
NARTY
Decyzja o doborze nart do najłatwiejszych nie należy.
Czym zatem należy się kierować przy doborze nart dla dziecka? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Dla maluszków w wieku 4-6 lat, które dopiero zaczynają swoją przygodę narty powinny być
- lekkie,
- jak najkrótsze,
- taliowne.
Dobrze jak dla zupełnego szkraba na ślizgu znajdzie się łuska, która przeciwdziała nadmiernemu rozpędzeniu się.
Dla dzieci, które przejeździły już sezon lub dwa i lepiej radzą sobie na nartach.
Długość narty dla takich dzieci powinna mieścić się w przedziale od brody do nosa. To szybka technika sprawdzenia, ale w większości przypadków skuteczna. Jeżeli koniecznie chcemy zakupić dziecku narty na kilka sezonów, czego my nie polecamy, to maksymalnie długość narta może sięgać do brwi dziecka.
Nie kupujemy nart za dużych z myślą, że dziecko pojeździ na nich za 4 -5 lat. Początkujący ma wielki problem z opanowaniem techniki jazdy kiedy ma za długie narty.
Obecnie nie dajemy dziecku do nauki nart, których my używaliśmy 10 - 20 lat temu. Technika bardzo poszła do przodu i za pomocą nowego sprzętu dziecko nauczyć się jazdy na nartach po tygodniowym obozie narciarskim, a już drugiego dnia śmiało zjeżdża ze stoku o niskim nachyleniu.
KIJKI
wzrost narciarza, a długość kija w (cm)
195 - 145
190 - 140
185 - 135
180 - 130
175 - 125
170 - 120
165 - 115
160 - 110
155 - 105
150 - 100
145 - 95
BUTY
Przy zakupie butów narciarskich należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie szerokości i wielkości buta do stopy. Najczęstszym błędem przy pierwszym zakupie jest dobieranie za dużych butów.
Ważne jest, aby mierzyć buty w skarpetach narciarskich i w pozycji zjazdowej. Wszystkie klamry powinny być zapięte tak jak podczas jazdy na nartach. Im więcej klamer posiada but tym lepiej, gdyż umożliwia to lepsze dopasowanie buta do stopy. Buty powinny być dobrane tak, aby długość wkładki wewnętrznej nie była większa niż 0,5-1 cm. Bardzo ważna jest też szerokość buta narciarskiego. Musi być dopasowana do szerokości stopy. I trzecia ważna sprawa - twardość buta, czyli Flex. Dla osoby początkującej to 50-70.
W celu odpowiedniego dopasowania butów narciarskich do stopy oraz umiejętności należy udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie wykwalifikowany personel dokona dokładnych pomiarów stóp i na tej podstawie dobierze najodpowiedniejszy model, a jeżeli zajdzie taka konieczność – dokona niezbędnych modyfikacji skorupy lub botka wewnętrznego w celu idealnego dopasowania takich butów do anatomii stopy.
GOGLE
Przy zakupie gogli należy zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane. Warto kupić gogle firmowe w porządnym sklepie sportowym, a nie takie ze stojaka na straganie.
Dobrze by było, żeby szyba wykonana była z poliwęglanu. Gogle powinny mieć filtr polaryzacyjny oraz system anti-fog zapobiegający parowaniu. Kolor szyby również ma znaczenie. Na jasny, słoneczny dzień szyby powinny mieć kolor szary, niebieski lub brązowy. Na pochmurne dni wybieramy szyby o jasnych kolorach: żółte, złote, pomarańczowe. Jednak jeśli na śniegu spędzamy mało czasu i nie chcemy wydawać pieniędzy na 2 pary gogli to można kupić takie z szybami uniwersalnymi (szare, żółte, bursztynowe).
Bardzo ważny jest kształt gogli. Musi być dopasowany do twarzy. Nie powinny uciskać nosa, a pole widzenia powinno być możliwie jak największe.
Gogle trzeba dopasować również do kasku. Powinny mieć taki kształt, aby "wpadały" do kasku i możliwie dokładnie wypełniły wycięcie na twarz. Pomiędzy goglami a brzegiem kasku czoło nie powinno być widoczne. Również mocowanie gogli powinno być odpowiednie, tak aby gogle przylegały do twarzy, a nie opierały się o kask.
ODZIEŻ NARCIARSKA/SNOWBOARDOWA
Przy uprawianiu narciarstwa, czy snowboardu bardzo ważny jest odpowiedni ubiór.
Przyjęło się, że powinien składać się z 3 warstw: bielizna termoaktywna, warstwa wewnętrzna (termiczna) i warstwa zewnętrzna (izolacyjna).
Warto zakupić bieliznę termoaktywną, gdyż użyte w niej materiały syntetyczne i specjalne sploty dają duży komfort podczas uprawiania jakichkolwiek sportów. Przede wszystkim chroni nas przed nieprzyjemną wilgocią i utratą ciepła.
Oprócz koszulki z długim rękawem można zakupić również specjalne termoaktywne getry.
Druga warstwa ubrania to polar, który powinien współgrać z bielizną: odprowadzać na zewnątrz nadmiar wilgoci
i chronić przed utratą ciepła.
Ostatnia warstwa to kurtka oraz spodnie. Powinny chronić przed wiatrem, deszczem, śniegiem i niską temperaturą. Czyli dobrze jest wybrać spodnie i kurtkę z membraną, która zapewni dobrą wodoodporność i oddychalność.
Obowiązkowo każdy narciarz i snowboardzista musi posiadać ciepłe, wodoodporne rękawiczki! Nie dawajmy dziecku na narty/snowboard bawełnianych, czy polarowych cieniutkich rękawiczek, gdyż one przemokną przy pierwszym kontakcie ze śniegiem i nie będą chroniły przed zimnem.
Warto też zakupić kominiarkę, którą dziecko będzie mogło założyć sobie pod kask.
SNOWBOARD
Jeśli kupujemy deskę dla osoby początkującej to zdecydowanie polecamy deskę miękką. Długość musi być dopasowana do wzrostu i wagi, a jej szerokość do szerokości buta.
Osoby jeżdżące mogą wybierać deski twardsze.
Deskę dobieramy również biorąc pod uwagę nasze umiejętności, przeznaczenie (w jakim terenie chcemy jeździć i jakim stylem) oraz możliwości finansowe.
W celu zdobycia podstawowej wiedzy o doborze sprzętu polecamy zajrzeć na poniższe strony internetowe:
http://snowevents.pl/jak-dobrac-deske-snowboardowa
http://www.snowboard-mds.pl/index.php/Jak_dobra%C4%87_sprz%C4%99t.html
Najlepiej wybrać taki sklep, w którym pracują doświadczeni ludzie, ponieważ udzielą nam rzetelnych informacji
o produkcie i zapewnią fachowe porady przy doborze sprzętu.
BUTY SNOWBOARDOWE
Przy zakupie butów snowboardowych zwracamy uwagę na dwie rzeczy: sztywność i dopasowanie.
Twardość buta najlepiej sprawdzić przymierzając go. Powinien uginać się do przodu (o wartość określoną jego sztywnością) i lekko na boki, ale nigdy do tyłu!!!
Należy tak dopasować but, aby nie był ani za mały, ani za duży.
Żeby jak najlepiej dopasować but należy:
- stosować skarpety specjalnie przeznaczone do jazdy na desce (raczej cienkie),
- pamiętać, że palce powinny dochodzić możliwie najbliżej końca wkładki – dzięki temu minimalizuje się straty
w przekazywaniu obciążenia na przednią krawędź deski,
- wybierać rozmiar „odrobinę za mały” – głównie na szerokość – ponieważ z czasem wewnątrz buta pojawia się pewien luz, tym większy, im grubsze tworzywo wkładki. Robimy to z „wyczuciem”, bo buty zbyt małe są źródłem bólu
w śródstopiu oraz marznięcia palców,
- zwrócić uwagę, by pięta po zawiązaniu buta była zblokowana, a przy ugięciu kolana i naciśnięciu na języki butów nie odrywała się od podeszwy. Wkładka w tym miejscu buta „rozbija” się najbardziej, dlatego wskazane są wszelkie wzmocnienia ograniczające ten proces.
- wybierać, o ile to możliwe, wkładki termoformowalne oraz odpowiedni system sznurowania – zarówno buta wewnętrznego, jak i zewnętrznej skorupy.
 
Jeśli kompletujemy zestaw (snowboard, buty i wiązania) trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach:
1- Wiązania dopasowujemy do butów, nigdy na odwrót! Najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo, a tę gwarantują przede wszystkim dobrze dopasowane buty.
2- Nigdy nie stosujmy kombinacji: miękkie wiązanie i sztywny but (opóźniona reakcja deski) lub odwrotnie, czyli twarde wiązanie i miękki but (deska nie reaguje prawidłowo na balans ciała, natomiast paski wiązań mogą załamywać buta i powodować uciski).
3- Do sztywnych desek dobieramy twarde wiązania. Komplet uzupełniają twarde buty, mało uginające się do przodu. Taki zestaw pozwoli na wykorzystanie wszystkich właściwości sztywnej deski.
4- Przy deskach miękkich mamy większą dowolność: możemy używać miękkich zestawów wiązanie/but, lub – wedle upodobań - twarde wiązania i buty;.
5- Wybierając deskę musimy zwrócić uwagę na to, by wiązania (i zamocowane w nich buty) nie wystawały nadmiernie poza obrys deski (przy planowanych kątach ustawień).