Spływ kajakowy rzeką Brdą 2014

Wyprawa dla młodzieży gimnazjalnej i starszej. Bliskość natury, niezapomniane przeżycia i widoki na rzece Brdzie...
To wszystko możemy zagwarantować uczestnikom naszego spływu :) Aktywny wypoczynek połączony jest
z wieczorami przy gitarze, ogniskami, kąpielami wodnymi i słonecznymi :) Zdjęcia potwierdzające te słowa można obejrzeć tutaj .

Termin: 19 - 25.07.2014 r.    Cena: 850 zł

Ważna informacja!

DLA STAŁYCH KLIENTÓW (uczestników zimowiska 2014 lub spływu 2013) CENA 800 ZŁ.
 

Trasa spływu.

Środkowy bieg Brdy, J. Charzykowskie – Gostycyn Nogawica.
73 km- Jezioro Charzykowskie (pow. 1384 ha, gł. 31 km). Od jeziora Charzykowskiego rozpoczyna się środkowy bieg Brdy.

Możliwość rozpoczęcia spływu w miejscowości Charzykowy – wieś, ośrodek wczasowo-wypoczynkowy, pole namiotowe.

76 km- We wsi Małe Swornegacie zachowało się kilka oryginalnych zagród kaszubskich. Wypływ Brdy z jeziora Charzykowskiego. Przy znajdującym się na cyplu po lewej stronie polu biwakowym, pod mostem, przedostajemy się na Jezioro Długie.
78 km- Przesmyk między Jeziorem Długim a Karsińskim, po lewej stronie pole namiotowe.
80 km- Na północnym krańcu Jeziora Karsińskiego położona jest wieś Swornegacie. W centrum wsi znajdziemy neobarokowy kościół św. Barbary z polichromią kaszubską, kilka drewnianych chałup z XIX z dachami krytymi słomą oraz drewnianą kapliczkę krytą gontem.
83 km- Przepływamy pod mostem i docieramy do Jeziora Witoczno. Nad brzegiem jeziora stanica PTTK. Do jeziora Witoczno wpływa Zbrzyca, która jest również malowniczym szlakiem kajakowym.
86 km- Brda skręca na wschód, przepływamy pod mostem i wypływamy z jez. Witoczno. Rzeka staje się szeroka.
W Płęśnie mijamy pole biwakowe i przepływamy przez jeziora Małołąckie i Łąckie.
89 km- W Drzewiczu mijamy kolejne pole biwakowe, przepływamy pod mostem drogowym na trasie Swornegacie – Brusy do jeziora Dybrzyk.
95 km- Jezioro Kosobudno, na jeziorze nurt prawie niewyczuwalny, na końcu jeziora leśne pole biwakowe.
97 km- Mijamy most kolejowy i docieramy do wsi Męcikał, gdzie przepływamy pod szosą z Brus do Chojnic. Przepływamy przez jezioro Zapora, mijamy wsie Duża i Mała Klonia.
104 km- Wieś Mylof, w której bierze początek Wielki Kanał Brdy. W miejscowości znajduje się elektrownia wodna, zakład hodowli pstrągów tęczowych, pole namiotowe. Korzystając z wózka przenosimy kajaki przez zaporę – ok. 200 m. Nurt Brdy jest coraz szybszy, pod mostem kolejowym bystrze.
110 km- Docieramy do wsi Rytel, która jest punktem etapowym wielu spływów kajakowych. W miejscowości kilka drewnianych chałup, poczta, sklepy, bary. Tutaj rozdziela się bieg Wielkiego Kanału Brdy i samej rzeki. Brda, miejscami bardzo wąska, meandruje na południe, tworząc mały przełom.
Mijamy kolejne miejscowości, pole biwakowe we wsi Brda. Wpływamy na teren Tucholskiego Parku Krajobrazowego.
124 km- Za mostem drogowym w Nadolnej Karczmie ujście Raciąskiej Strugi.
125 km- Ujście Czerskiej strugi po lewej stronie.
131 km- Przepływamy pod mostem drogowym i docieramy do Woziwody, osady leśnej, siedziby nadleśnictwa. We wsi pole namiotowe, przystanek PKS. Początek rezerwatu Doliny Rzeki Brdy. Ok. 2 km na północny zachód dwa rezerwaty przyrody: „Jeziorka Kozie i Zdręczono”. Nurt rzeki przyspiesza, liczne powalone drzewa tarasują drogę.
136 km- Ujście Bielskiej Strugi.
139 km- Brda płynie szerokim rozlewiskiem, tuż za dwoma meandrami mijamy pola namiotowe w Gołąbku. Za nimi nurt rzeki przyspiesza, bystrza.
144 km- Przepływamy pod mostem drogowym na trasie Tuchola – Tleń i osiągamy Tucholę Plaskosz. Przystanek PKS. Mijamy most kolejowy i „Kamień Jagiełły”, głaz narzutowy.
152 km- Mijamy most na trasie Świecie - Tuchola w Rudzkim Moście, obecnie część Tucholi. Pola namiotowe, domki campingowe OSiR-u Tuchola, bary. Rzeka uspokaja się.
155 km- ujście rzeki Rudy, za mostem drogowym znajduje się pole namiotowe oraz budynki leśnictwa Świt.
158 km- Od Świtu rzeka przyspiesza, wartki nurt, strome brzegi i liczne bystrza z głazami. "Piekiełko"- ten odcinek rzeki ma górski charakter (spadek wody 2‰) i jest stosunkowo trudny.
161 km- Zbliżamy się do betonowego mostu w miejscowości Piła Młyn. Prąd rzeki słabnie – zaczynają się rozlewiska Jeziora Koronowskiego.
166 km- Stanica PTTK we wsi Gostycyn- Nogawica, miejsce zakończenia spływu.
 

W ramach ceny zapewniamy:

- przejazd PKP i transfer busem,

- noclegi na polach namiotowych,

- jedno miejsce w kajaku dwuosobowym,

- opłaty klimatyczne,

- kamizelkę ratunkową, wiosło dla każdej osoby,

- zdjęcia ze spływu w formie elektronicznej,

- ratownika Wodnego WOPR.

 

Posiłki na spływie przygotowujemy sobie sami. Każdy ma możliwość spróbowania swoich sił w sztuce kulinarnej :)
Na produkty składamy się wszyscy. Jest to dodatkowy koszt spływu.

 

ZAPRASZAMY!

    Podając powyższe dane zgodnie z przepisami o danych osobowych i Polityką Prywatności wyrażają Państwo zgodę na kontakt w celu realizacji zapytania. Równolegle oświadczają Państwo, że zostali poinformowani o przysługującym prawie do wglądu informacji, usunięcia i przeniesienia oraz sprostowania, uzupełnienia i ograniczenia przetwarzania.