Spływ kajakowy rzeką Krutynią
Wyprawa dla młodzieży gimnazjalnej i starszej. Bliskość natury, niezapomniane przeżycia i widoki na rzece Krutyni ... To wszystko możemy zagwarantować uczestnikom naszego spływu :) Aktywny wypoczynek połączony jest z wieczorami przy gitarze, ogniskami, kąpielami wodnymi i słonecznymi :)
Ważne informacje!
1 dzień - Przejazd PKP oraz transport do bazy w Ośrodku Młynnik koło Sorkwit, rozbicie namiotów. Wieczorem przeprowadzone zostanie szkolenie dotyczące technik wiosłowania i elementarnych zasad bezpieczeństwa na spływach kajakowych. Również wieczorem impreza zapoznawcza - ognisko
z kiełbaskami (menu: kiełbaski i pieczywo - zapewnia organizator).
2 dzień - Spływ - trasa Młynnik - Bieńki, ok. 18 km. Na ten fragment szlaku składają się jeziora o ładnie rozwiniętej linii brzegowej, wiele zatok, półwyspów oraz zalesione wyspy. Pomimo niewątpliwego uroku, odcinek ten może być niespodziewanie uciążliwy, szczególnie dla mniej wprawnych w manewrowaniu kajakarzy, dlatego na pozostałą część dnia - po ciężkich trudach wiosłowania - polecamy kąpiele słoneczne i wodne.
3 dzień - Spływ na trasie Bieńki - Babięta, ok. 10 km. Trochę spokojniejszy, służący regeneracji sił ... Odcinek szlaku pomiędzy śródleśnymi, odludnymi,
ale malowniczymi brzegami jeziora Gant oraz Ganckiej Strugi. W pobliżu stanicy znajduje się niewielka stadnina koni, gdzie uczestnicy spływu mają możliwość spędzenia paru chwil w siodle.
4 dzień - Spływ na trasie Babięta - Zgon, ok. 22 km. Po dopłynięciu na miejsce dla chętnych wycieczka do rezerwatu "Królewska Sosna" (chroni ponad 200-letni starodrzew sosnowy z domieszką dębu szypułkowego, świerka i brzozy brodawkowatej oraz trzy jeziorka dystroficzne z reliktową florą: rosiczka, modrzewnica, bagno zwyczajne). Atrakcją jest obumarła w wieku 300 lat pomnikowa sosna (360cm obwodu) oraz dąb szypułkowy (540 cm obwodu) zwany "Dębem nad Mukrem". Wieczorem warto zwiedzić wystawę wyjątkowych figur drewnianych oraz przespacerować się przepiękną promenadą tuż nad brzegiem jeziora Mokrego.
5 dzień - Spływ na trasie Zgon - Krutyń, dł. 12,5 km. Trasa prowadzi poprzez jezioro Mokre, a następnie jezioro Krutyńskie, objęte w całości ochroną rezerwatową. Trzeba przepłynąć tędy w ciszy i skupieniu, gdyż tylko wtedy możemy chłonąć całe naturalne piękno otaczającej nas przyrody. Po południu zapraszamy na spacer do znanego obiektu dydaktycznego, jakim jest rezerwat "Zakręt". Można tu prześledzić tworzenie się torfowisk z charakterystycznymi pływającymi wyspami (odrywające się fragmenty kożucha torfowego).
+ Spływ na odcinku Krutyń - Ukta, dł. 13,5 km. Przełom Krutyni wyróżnia się płytką, przejrzystą wodą, w której zobaczyć można liczne kamienie z krasnorostem oraz gąbką słodkowodną (rośliny niezwykle rzadko występujące, potwierdzające swoją obecnością wysoką wartość czystości wody. Po drodze zaplanowane jest zwiedzanie zabytkowego młyna wodnego w Krutyńskim Piecku. Natomiast kilkadziesiąt metrów przed wsią Wojnowo odbijamy na niewielkie jez. Duś z pływającymi wyspami i pięknym ośrodkiem - klasztorem żeńskim Filiponów. Uwaga, bo bardzo trudno znaleźć dopływ do jeziora (kanał), który znajduje się na prawym brzegu i jest ukryty wśród roślinności wodnej. Nocleg na polu namiotowym u Wajsa - jednym z najpiękniejszych pól namiotowych na szlaku (możliwość skorzystania z tradycyjnej sauny!).
6 dzień - Spływ przepięknym odcinkiem rzeki Krutyni na trasie Ukta - Nowy Most (rezerwat Krutyni Dolnej im. M. Wańkowicza), dł. 6 km. I dalej spływ na trasie Nowy Most - Kamień, dł. 9,5 km. Trasą wśród łąk i lasów dopływamy do trzech malowniczych jeziorek, po minięciu których znajdujemy się u ujścia Krutyni do jeziora Bełdany. Wkraczamy w rejon wypoczynkowej cywilizacji Wielkich Jezior Mazurskich. Wieczorem zapraszamy wszystkich uczestników spływu na pożegnalne ognisko z kiełbaskami i podsumowanie wrażeń z wyprawy.
7 dzień - spływ na odcinku Kamień - Ruciane Nida, dł. 12,5 km. Niewątpliwą atrakcją tego etapu jest przepłynięcie pomiędzy wrotami śluzy "Guzianka", która podnosi nas 2,2 m wyżej. Płyniemy dalej urokliwymi terenami by po niecałej godzinie wędrówki dotrzeć do kresu naszej wyprawy jakim są Ruciane Nida. I tu kończy się nasz spływ.
8 dzień Przewóz do pociągu - powrót do Wrocławia.
W ramach ceny zapewniamy:
- przejazd PKP i transfer busem,
- noclegi na polach namiotowych,
- jedno miejsce w kajaku dwuosobowym,
- opłaty klimatyczne,
- kamizelkę ratunkową, wiosło dla każdej osoby,
- zdjęcia ze spływu w formie elektronicznej,
- ratownika Wodnego WOPR.
Na spływie posiłki przygotowujemy sobie sami. Każdy ma możliwość spróbowania swoich sił w sztuce kulinarnej :) Na produkty składamy się wszyscy. Jest to dodatkowy koszt spływu.
ZAPRASZAMY